Vedeli ste, že E. coli môže prežiť vo vode?

Späť domov
júl. 2 2024 ⋅ 3 min. čítania

Hoci si baktériu Escherichia coli spájame najčastejšie s určitými potravinami, mali by ste vedieť, že rovnako sa môže nachádzať aj v kontaminovanej vode. Vo vode ju priamo nevidíme, takže aj ten pohár vody, ktorý ste pred chvíľou vypili, ju mohol kľudne obsahovať.

Koľko pohárov E. coli ste dnes vypili?

Túto otázku ste si pravdepodobne nikdy nepoložili, ale mali by ste.

Hoci si baktériu Escherichia coli spájame najčastejšie s určitými potravinami, mali by ste vedieť, že rovnako sa môže nachádzať aj v kontaminovanej vode. Vo vode ju priamo nevidíme, takže aj ten pohár vody, ktorý ste pred chvíľou vypili, ju mohol kľudne obsahovať. V ďalších riadkoch vám teda vysvetlíme, čo E. coli je, ako ju vo vode dokážeme zistiť a čo môžete urobiť preto, aby ste ju natrvalo odstránili z vašej domácej pitnej vody.

Čo je E. coli?

E. coli, alebo Escherichia coli, je veľká a rozmanitá skupina baktérií, ktorá sa nachádza v prostredí a v jedle, vrátane čriev človeka a zvierat. Určitý druh E. coli môže vyvolať hnačku, zatiaľ čo iný druh E. coli môže viesť k zápalu pľúc, dýchacím ťažkostiam, zápalom močového ústrojenstva a iným ochoreniam.

Ako sa E. coli dostane do vody?

Jeden zo spôsobov ako sa s E.coli dostanete do kontaktu, je cez vodu. E.coli sa nachádza vo výkaloch ľudí a zvierat. Počas zrážok, topenia snehu alebo iných typov zrážok sa E. coli môže vyplaviť do potokov, riek, jazier alebo podzemných vôd. Keď sa tieto vody používajú ako zdroje pitnej vody a voda nie je upravovaná alebo nedostatočne upravovaná, E. coli môže skončiť v pitnej vode. Váš distribútor úžitkovej a pitnej vody je povinný vás upozorniť, ak by sa zistilo, že voda je kontaminovaná a nie je bezpečná na konzumáciu. Úrady v takomto prípade odporúčajú vodu prevariť na jednu minútu, aby došlo k usmrteniu a odstráneniu takýchto koliformných baktérií.

Čo robiť, ak vo vašej vode zistia E. coli?

Ak zistíte, že sa vo vašej vode nachádza E. coli, okamžite prestaňte takúto vodu piť. Takto kontaminovanú vodu by ste rovnako nemali používať na umývanie zubov, výrobu ľadu, umývanie ovocia a zeleniny, prípravu jedál, detskej výživy a tak ďalej. Domáce zvieratá by mali piť len prevarenú vodu. Pranie v takejto vode je akceptovateľné a dospelý človek sa môže v takejto vode sprchovať, ale pozor, aby sa voda nedostala do úst. Avšak bábätká a malé deti by sa v nijakom prípade v takto kontaminovanej vode nemali kúpať.

Ako vám môže pomôcť Culligan?

Ak máte podozrenie na nekvalitnú a kontaminovanú vodu, môžete si dať v akreditovanom laboratóriu spraviť podrobný rozbor vody. To platí predovšetkým, ak používate studničnú vodu.

V prípade, že sa pri rozbore vody zistí prítomnosť E.coli, či iných koliformných baktérií, neváhajte kontaktovať Culligan a my vám na základe tohto rozboru navrhneme filtračné zariadenie na odstránenie týchto neželaných baktérií.

Ostatné články

Zdravotníctvo
Energetika
Výroba
IT
Zdravotníctvo
Energetika
Výroba
IT
Zdravotníctvo
Energetika
Výroba
IT
Zdravotníctvo
Energetika
Výroba
IT

Ponúkané
technológie

Komplexná ponuka technológií pre úpravu vody. Rozsah našich služieb je od poradenstva, návrhu technológie, realizácie, údržby, záručný servis aj pozáručný servis.

Sme Vám plne
k dispozícií

Máte záujem o technológiu pre Vašu firmu alebo máte na nás otázku? Neváhajte nás kontaktovať a radi vám pomôžeme s priemyselným riešením presne pre vás.
Michal Servátka
Aquael M.S Servis
Vedeli ste, že E. coli môže prežiť vo vode? – Aquael ~ ponuka technológií na úpravu vody v priemysle